Adwokat zajmujący się alimentami może Ci pomóc i zaraz dowiesz się, w jaki sposób wykorzystać jego wiedzę do rozwiązania Twoich problemów.

Sprawy alimentacyjne sprowadzają do mnie bardzo szeroki przekrój klientów – od samotnych matek po ojców, wychowujących dziecko po rozwodzie – ale na potrzeby tego artykułu przyjmijmy, że jesteś mamą dziecka, która nie otrzymuje dostatecznego wsparcia finansowego na jego rzecz od ojca dziecka.

To sprawia, że wyłącznie lub zasadniczo Ty ponosisz koszty utrzymania dziecka. Możliwe również, że dopiero planujesz rozstanie z ojcem dziecka, co będzie oznaczało konieczność dokonania pomiędzy Wami uzgodnień w kwestii ponoszenia wydatków na dziecko.

Tak czy inaczej, możesz rozważać wsparcie prawnika. Na co możesz liczyć, jeżeli z niego skorzystasz i czy to dobry pomysł? Istnieje duża szansa, że dobry adwokat pomoże Ci uzyskać alimenty w odpowiedniej wysokości na rzecz małoletniego od ojca dziecka. Adwokat bowiem jest osobą, która jest w stanie udzielić Ci właściwej pomocy prawnej i zaproponować optymalne rozwiązanie, tj. zależnie od sytuacji, w której się znajdujesz lub planujesz znaleźć.

Adwokat - alimenty - warszawa - w czym może ci pomóc

Innymi słowy, o ile we własnym zakresie można próbować poszukiwać właściwego rozwiązania, to dobry prawnik powinien je po prostu znaleźć i zrealizować. I to jest coś, czego powinno się oczekiwać od dobrego adwokata. Na czym taka pomoc prawna może polegać?

Porada prawna u adwokata w zakresie alimentów – w kancelarii lub online

Po opisaniu przez Ciebie problemu, który Cię dotyka albo z którym wkrótce będziesz musiała się zmierzyć i po zadaniu Ci paru dodatkowych pytań, adwokat, bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu, wskaże, jakie kroki należy podjąć.

Przyjrzyjmy się temu bliżej…

adwokat przeanalizuje Twoją sytuację, wskaże, jakie możliwości daje Ci prawo – czy konieczne jest wszczęcie postępowania przed sądem czy też istnieje alternatywna droga uzyskania alimentów,

  • wyłapie również błędy, jeżeli jakieś już popełniłaś,
  • adwokat wyjaśni Ci przepisy prawa rodzinnego, które stanowią podstawę żądań alimentacyjnych,
  • prawnik wyjaśni również te przepisy prawa cywilnego, które powinnaś znać,
  • uzyskasz od adwokata wiedzę co do dokumentów, jakie musisz przygotować,
  • dowiesz się, jakie dowody musisz zgromadzić.

Adwokat skoryguje też Twoje oczekiwania co do kwoty alimentów, o którą chcesz wystąpić. Kwota ta bowiem może być albo zbyt skromna albo – przeciwnie – zbyt wygórowana. Pomoże to wyliczyć kwotę, której możesz zasadnie domagać się od ojca dziecka, czyli taką, którą można realnie uzyskać w sądzie.

Adwokat odpowie na Twoje pytania związane ze sprawą, w tym ustali, czy istnieją przesłanki, które pozwolą ojcu dziecka w ogóle uniknąć płacenia alimentów, bo takie sytuacje również się zdarzają.

Adwokat nakreśli Ci, jak wygląda postępowanie przed sądem, jakie ma etapy. Udzieli Ci także wskazówek, jak należy zachowywać się na sali rozpraw – tę kwestię regulują bowiem przepisy kodeksu postępowania cywilnego, których zapewne nie znasz.

A teraz pójdziemy o krok dalej – założymy, że po lub jeszcze w trakcie porady prawnej zdecydowałaś, że dalsze wsparcie adwokata prawa rodzinnego będzie dla Ciebie cenne. Zobaczmy, co jeszcze może on dla Ciebie zrobić.

Przygotowanie pozwu o alimenty na dziecko

Być może uznasz, że – wyposażona przez adwokata w niezbędną wiedzę – sama będziesz reprezentowała w sądzie  interesy swojego dziecka. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest zlecenie adwokatowi przygotowania kluczowego w sprawie o alimenty pisma, a mianowicie pozwu.

„Pozew o alimenty to kluczowy dokument i jakość jego sporządzenia niejednokrotnie decyduje o losach całego procesu. W razie uchybień formalnych, sąd będzie wzywał do uzupełnienia dokumentów, co może wydłużyć postępowanie, a tym samym opóźnić uzyskanie pierwszych pieniędzy z tytułu alimentów”

W pozwie należy nie tylko opisać wszystkie fakty, które mają istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, lecz także dołączyć lub wskazać sądowi dokumenty, na potwierdzenie każdego z twierdzeń zawartych w pozwie.

To bowiem na Tobie jako na powodzie, czyli osobie wszczynającej sprawę,  spoczywa ciężar dowodowy. Oznacza to, że musisz udowodnić każde swoje twierdzenie, które ma znaczenie dla sprawy. Ponadto, pozew, jak każde pismo przygotowawcze, musi spełniać pewne wymogi formalne, co oznacza, że musi być skonstruowane we właściwy sposób. W przeciwnym razie sąd będzie wzywał do uzupełnienia jego braków, co znacznie wydłuży postępowanie.

Prowadzenie sprawy alimentacyjnej przez adwokata

Jeżeli zależy Ci na zminimalizowaniu ryzyka i uzyskaniu alimentów jak najszybciej, to optymalnym rozwiązaniem jest powierzenie adwokatowi z kancelarii adwokackiej Twojej sprawy do prowadzenia.

Co to oznacza?

Po pierwsze, trzeba wybrać właściwy sposób uzyskania alimentów.

„Adwokat może spróbować doprowadzić do ugodowego rozwiązania problemu poprzez wynegocjowanie z ojcem dziecka kwoty, którą będzie przekazywał Ci tytułem alimentów na dziecko. W takim przypadku można rozważyć podpisanie umowy alimentacyjnej”

Gdyby takie rozwiązanie nie było możliwe, konieczne będzie wystąpienie na drogę sądową. Wówczas adwokat przygotuje pozew o alimenty i będzie czuwał nad sprawą toczoną przed sądem, sporządzi w razie potrzeby dalsze pisma procesowe, będzie reprezentował Cię na rozprawach.

Kancelaria adwokacka może się przydać zwłaszcza wtedy, jeżeli ubieganiem się o alimenty jest związane ze sprawą o rozwód (bez orzekania lub z orzeczeniem o winie, powiązanej lub nie z powództwem o podział majątku).

Wstąpienie do sprawy – czyli zatrudnienie adwokata do toczącej się już sprawy alimentacyjnej, która…

…która z jakiegoś powodu nie idzie po Twojej myśli i nie zabezpiecza finansowo przyszłości Twojego dziecka. Jeżeli przychodzisz do adwokata w trakcie toczącej się przed sądem sprawy, w której sama wniosłaś pozew i czujesz, że nie idzie ona zgodnie z Twoimi oczekiwaniami (na przykład w postępowaniu zabezpieczającym zostały zasądzone istotnie niższe alimenty, niż te, o jakie prosiłaś), adwokat może wstąpić do sprawy w jej toku.

Niewątpliwie lepiej jest, gdy adwokat reprezentuje Cię od samego początku, ale zdecydowanie najbardziej ryzykownym rozwiązaniem jest prowadzenie przez Ciebie samą do samego końca sprawy, która już zmierza w nieodpowiednim kierunku. Samej trudno Ci będzie skorygować własne błędy, zaś jest duża szansa na to, że adwokat z kancelarii, na danym etapie postępowania, będzie w stanie to uczynić i sprawę „uratować”.

Ten artykuł z pewnością nie wystarczy do tego, abyś sama poradziła sobie z niuansami natury prawnej, których znajomość bardzo pomaga w sprawach przed sądem, których wydźwięk jest często niejednoznaczny, a każda strona twardo trzyma swoją stronę i broni własnych racji. Ale sądzę że teraz już wiesz, czy chcesz skorzystać z pomocy adwokata, bo poznałaś zakres, w jakim może Ci pomóc kancelaria prawa rodzinnego – niezależnie od tego, czy trafisz do niej w małym, czy w dużym mieście, takim jak Warszawa.

Skontaktuj się z prawnikiem

Adwokat od alimentów w Warszawie – w czym może Ci pomóc?
Napisz do nas! Kancelaria Adwokacka Adwokat Kamila Kuba
Opisz sprawę. Odpowiemy, jak możemy pomóc.

Używając tej strony zgadzasz się na używanie technologii ciasteczek (cookies). Więcej informacji

Ustawienia ciasteczek na tej stronie zezwalają na ich używanie, aby zapewnić Ci maksymalny komfort przeglądania oraz gromadzenie statystyk oglądalności strony. Jeżeli kontynuujesz używanie tej strony bez zmiany ustawień ciasteczek (cookies) lub klikniesz "Akceptuję" to znaczy, że się na to zgadzasz.

Zamknij