Tutaj pobierzesz interaktywny wzór pozwu o alimenty i dowiesz się, jak go napisać. Wydrukujesz i podpiszesz dokument. W razie wątpliwości możesz powierzyć sprawę prawnikowi

Właściwy wzór oraz należyte wypełnienie pozwu o alimenty to warunki niezbędne do tego, aby dokument ten został pozytywnie rozpatrzony przez sąd. Często zdarza się, że drobne błędy skutkują zwrotem pozwu i konieczność wprowadzania poprawek. Dlatego odpowiednia wiedza jak napisać pozew o alimenty i staranność są kluczowe.

Zanim dowiesz się, co wpisać w poszczególne pola, kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk poniżej i pobierz interaktywny dokument, który jest gotowym (do wypełnienia na komputerze) drukiem pozwu o alimenty. Jeżeli wzór pozwu o alimenty otworzy się w nowej zakładce przeglądarki internetowej to znaczy, że do otwarcia użyty został lewy przycisk myszy – uwaga, wtedy dokument nie będzie interaktywny, trzeba będzie wydrukować go i ręcznie wypełnić pola. Jeżeli natomiast klikniesz na przycisk prawym przyciskiem myszy, będzie można wybrać opcję “zapisz jako” i zapisać pozew o alimenty na Twoim komputerze:

Pobierz wzór pozwu o alimenty pdf

Za chwilę dowiesz się, jak wypełnić pobrany dokument. Gdyby okazało się, że poczujesz się pewniej, powierzając sprawę prawnikowi, to znajdziesz nas pod tym numerem telefonu:

Adwokat rodzinny Warszawa - telefon Tel. +48 507 190 949

Po otwarciu pliku na Twoim komputerze, tablecie lub smartfonie, powinny się pojawić pola, w które można wpisać odpowiednie dane. Jeżeli nie widać tych pól, to najprawdopodobniej do otwarcia pliku pdf używasz programu innego, niż Adobe Acrobat Reader. Jeżeli tak jest, możesz pobrać ten darmowy program tutaj:

Pobierz program Adobe Acrobat Reader

Po jego zainstalowaniu i ponownym otwarciu pobranego wcześniej dokumentu z wzorem pozwu o alimenty, masz już dostęp do odpowiednich pól, gdzie należy wpisać dane i informacje. O tym, co i gdzie wpisać, dowiesz się, najeżdżając kursorem nad konkretne pole. A my teraz postaramy się wyjaśnić:

Jak napisać pozew o alimenty – instrukcja wypełnienia interaktywnego wzoru dokumentu krok po kroku

Pozew o alimenty - jak napisać, krok po kroku - www.adwokatura.net

Pozew o alimenty – strona 1 z 3:

  • Wypełnianie dokumentu rozpoczynamy od wpisania miejscowości i daty, a także danych adresowych sądu, właściwego sprawie alimentacyjnej. Pozew o alimenty można złożyć w sądzie, w którego okręgu pozwany zamieszkuje, albo w sądzie, w którego okręgu zamieszkuje osoba uprawniona, czyli małoletni (opisywany wzór dotyczy osoby małoletniej).
  • Małoletnie dziecko w procesie reprezentowane jest przez przedstawiciela ustawowego, którym zazwyczaj jest matka lub ojciec. Dlatego jako powoda wskazuje się małoletnią oraz tego rodzica, który wytacza powództwo przeciwko drugiemu rodzicowi w imieniu małoletniego.
  • Pozwanym jest drugi rodzic, od którego żąda się alimentów na rzecz dziecka.
  • Żądana tytułem alimentów kwota powinna być odpowiednia, czyli prowadzić do zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb dziecka i nie przekraczać zarobkowych i majątkowych możliwości pozwanego.
  • Zaoferowane sądowi dowody powinny wykazać, jakie są potrzeby dziecka oraz jakie są możliwości finansowe zobowiązanego.
  • Pozostałe dowody powinny również określić stosunki rodzinne między powodem a pozwanym oraz możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica, który działa w imieniu małoletniego.

Pozew o alimenty – strona 2 z 3: 

  • Pomocne będą wszelkie rachunki, zaświadczenia o zarobkach, zeznania podatkowe etc.
  • O potrzebach i wydatkach na rzecz małoletniego mogą zaświadczyć również wskazani świadkowie, których sąd na wniosek powoda może wezwać na rozprawę.
  • W uzasadnieniu należy wskazać czyim dzieckiem jest małoletni i jaka jest jego obecna sytuacja – czy chodzi do żłobka/przedszkola/szkoły, jakie rodzic ponosi wydatki związane m.in. z nauką małoletniego oraz jego wyżywieniem, opieką zdrowotną, a także pozostałymi kosztami utrzymania. Powyższe wydatki należy udowodnić, załączając stosowne dokumenty lub wskazując świadków, mogących zeznać na daną okoliczność.

Pozew o alimenty – strona 3 z 3:

  • Należy też opisać sytuację rodzica, z którym mieszka małoletni oraz rodzica, od którego dochodzi się alimentów. Istotne jest: czy mają inne osoby na utrzymaniu, jaki jest ich dochód miesięczny, jakie są warunki mieszkaniowe, wreszcie od kiedy pozwany nie łoży na dziecko.
  • Dokument po wypełnieniu należy opatrzyć własnoręcznym, czytelnym podpisem (imię i nazwisko).
  • Do pozwu o alimenty należy dołączyć wszystkie wymienione na liście dokumenty (załączniki).
  • Należy pamiętać o tym, aby pozew złożony był w dwóch egzemplarzach: oryginał przeznaczony dla sądu oraz jego kopia dla pozwanego.
  • Do drugiego egzemplarza należy dołączyć kopie wszystkich załączników – tak, aby powstały dwa takie same komplety dokumentów.
  • Pozew o alimenty należy wysłać pocztą listem poleconym albo złożyć w biurze podawczym właściwego Sądu Rejonowego.

W razie wątpliwości, możesz skorzystać z usługi napisania/sprawdzenia pozwu o alimenty lub powierzyć swoją sprawę naszej Kancelarii Adwokackiej. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub – jeżeli jesteśmy akurat w sądzie – opisania sprawy w wiadomości e-mail w poniższym formularzu:

Adwokat rodzinny Warszawa - telefon Tel. +48 507 190 949

Formularz kontaktowy:
(kancelaria nie udziela bezpłatnych porad prawnych)

Imię (wymagane)

Adres e-mail (wymagane)

Temat (wymagane)

Treść wiadomości (wymagane)

Napisz do nas! Kancelaria Adwokacka Adwokat Kamila Kuba
Opisz sprawę. Odpowiemy, jak możemy pomóc.

Używając tej strony zgadzasz się na używanie technologii ciasteczek (cookies). Więcej informacji

Ustawienia ciasteczek na tej stronie zezwalają na ich używanie, aby zapewnić Ci maksymalny komfort przeglądania oraz gromadzenie statystyk oglądalności strony. Jeżeli kontynuujesz używanie tej strony bez zmiany ustawień ciasteczek (cookies) lub klikniesz "Akceptuję" to znaczy, że się na to zgadzasz.

Zamknij